Na čo dávať pozor pri kúpe akumulátora?

9 spoľahlivých rád ako kúpiť akumulátor pre vaše auto a neostať sklamaný

  1. Najlepšie je kupovať akumulátor v obchode zameranom na takýto sortiment, alebo v sieti autorizovaných servisov konkrétnej značky.
  2. Pred kúpou akumulátora zistite v návode na obsluhu automobilu, akú batériu potrebujete (nominálnu kapacitu C20 udávanú v Ah a napätie- štandardne 12V).
  3. V obchode je vhodné sa poradiť s obsluhou, aký typ akumulátora je odporúčaný do Vášho auta a či jeho parametre sú zhodné s Vašimi potrebami. Na akumulátoroch ľahko nájdete označenie typu akumulátora, napätie a kapacitu.
  4. Presvedčte sa podľa akej normy je udávaný štartovací prúd. Najčastejšie sa používajú normy európske (EN), nemecké (DIN) a americké (SAE). Požiadavky na merania podľa jednotlivých noriem sú rôzne. Preto napr. u akumulátorov o kapacite 55 Ah - je štartovací prúd podľa DIN 255A, podľa EN 420 a podľa SAE až 450A.
  5. Vyhľadajte buď v tlačenom katalógu, alebo v online vyhľadávači vhodnú batériu pre konkrétnu značku/typ/motorizáciu/rok výroby vozidla, alebo si stiahnite aplikáciu pre smartfón/tablet s iOS a/alebo Androidom a uskutočnite výber.
  6. Optimalizujte výber kategórie vhodnej batérie podľa spôsobu jazdenia (časté štarty/krátke rsp. dlhé trasy/intenzívna mestká prevádzka apod) a zvoľte si batériu s dostatočným elektrickým výkonom a cyklickou životnosťou.
  7. Ak máte vozidlo so systémom Štart/Stop - vyberajte len batériu rovnakej konštrukcie, aká bola inštalovaná z prvovýroby (AGM za AGM resp. EFB za EFB).
  8. Požiadajte predajcu alebo servisného technika, nech vám batériu odborne nainštaluje do vozidla a v prípade systému Štart/Stop a potreby aj správne validuje pre BMS (Battery Management System) vozidla.
  9. Viac než dátum výroby batérie je pre jej spoľahlivú a dlhú funkčnosť dôležitejší stav kľudového napätia batérie. V čase predaja by nemal byť nižší ako 12,5V. Rovnako počas prevádzky zabezpečte plné nabitie batérie čo najčastejšie, ako je to možné. Batéria sa vám odvďačí dlhou životnosťou a spoľahlivou funkčnosťou.