Tipy a odporúčania pre motobatérie

Spoločnosť Exide Technologies (www.exidegroup.com) vydáva súbor tipov, ktoré majú pomôcť profesionálom a používateľom motoriek pripraviť sa na nadchádzajúcu sezónu 2021. Predaj motocyklových batérií so samostatným balením kyseliny koncovým používateľom podlieha obmedzeniam nariadenia EÚ 2019/1148.

Skladovanie

Predajcom a distribútorom sa odporúča, aby batérie skladovali v chladnom (0–25 °C), suchom a dobre vetranom prostredí bez iskier a vplyvu mrazu. Mali by udržiavať vhodný systém skladovania, ako je napr. princíp FIFO (prvý-dnu-von), aby sa minimalizoval čas, ktorý akákoľvek batéria strávi skladovaním. Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať napätie, najmä u batérií AGM Ready a Gel.

Údržba a nabíjanie batérie

• Batérie by sa mali nabíjať mimo vozidla, ak napätie olovo-kyselinovej batérie klesne pod 12,45 voltov (alebo 6,2 voltov pre 6 V batérie)  a 12,9 voltov pre Li-Ion batérie.

• Počas nabíjania a po ňom zabezpečte dobré vetranie a zabráňte vzniku iskier alebo plameňov.

• Skontrolujte, či káble, svorky a zvyšok batérie nie sú zjavne poškodené alebo uvoľnené.

• Vyčistite svorky a konektory a podľa potrebyich ich ošetrite tenkou vrstvou vhodného mazadla. 

Tipy na nabíjanie

Exide odporúča nabíjať olovo-kyselinové batérie, ak ich napätie klesne pod 12,45V (alebo 6,2V pre 6V batérie), a 12,9V pre Li-Ion batérie. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak použijete nabíjačku batérií Exide 12/2 Li-Ion pre ľubovoľnú lítium-iónovú batériu a nabíjačku Exide 12/5,5 pre všetky ostatné batérie. Počas nabíjania a po ňom by ste mali zabrániť vzniku iskier alebo plameňov a zabezpečiť dobré vetranie. Po nabití nechajte batériu odpočívať minimálne 12 hodín.

Údržba

Exide odporúča skontrolovať káble, svorky a zvyšok batérie, či nie sú zjavné známky poškodenia alebo uvoľnených spojov. Odporúča vyčistiť svorky a konektory a podľa potreby naniesť tenkú vrstvu mazadla na póly. U konvenčných batérií môže byť potrebné skontrolovať aj hladinu elektrolytu a doplniť ju demineralizovanou vodou. Vždy sa ubezpečte, že odvetrávací otvor nie je zalomený a zanesený.

Výber správnej batérie pre váš motocykel

Exide má na trhu najlepšiu ponuku batérií pre Motocykle & Šport, ktorá zahŕňa rady Li-Ion, GEL, AGM Ready, AGM a Convetional. Všetky tieto výrobky ponúkajú vysoké štandardy bezpečnosti a výkonu. Nástroj na vyhľadávanie batérií Exide (https://www.exidegroup.com/eu/en/brand/exide) umožňuje ľahko a priamo nájsť najlepšie možnosti pre váš motocykel, či už ide o skúter, cestnú, terénnu alebo inú motorku, či štvrokolku.

Exide Li-Ion je mimoriadne ľahký. Znižuje tak celkovú hmotnosť vášho vozidla, čo umožňuje rýchlejšiu akceleráciu a lepší výkon. Má veľmi nízke samovybíjanie, je ideálny na naštartovanie motora po dlhých obdobiach mimo použitia.

Exide GEL je tou najlepšou voľbou pre každý prémiový motocykel, ktorý je vybavený zariadením náročným na energiu, ako je audio, GPS, prídavné svetlá a vykurovacie systémy. Je úplne odolný voči vyliatiu a únikom a vysoko odolný voči vibráciám. Jeho ochrana proti hlbokému vybitiu a veľmi nízke samovybíjanie ho predurčujú na dlhodobé skladovanie a sezónne použitie. Gélová technológia je pôvodným objavom spoločnosti Exide.

Exide AGM Ready poskytuje maximálny výkon a plne zodpovedá požiadavke „nainštalovať a zabudnuť“. Táto rada ponúka neuveriteľný výkon a mimoriadnu štartovaciu silu za každých poveternostných podmienok, je tiež ideálna aj pre vodné skútre. Ponúka vynikajúce pokrytie pre širokú škálu rôznych typov a značiek motocyklov.

Exide AGM ponúka pôsobivú spoľahlivosť a životnosť. Na začiatok je potrebné počiatočné naplnenie kyselinou, čo je nevyhnutné vykonať v mieste predaja. Od tej doby je úplne bezúdržbový. Vyznačuje sa technológiou AGM a je ideálny pre väčšinu aplikácií, vrátane špičkových skútrov.

Exide Conventional je ideálny pre nadšencov motocyklov, ktorí požadujú spoľahlivosť a bezpečný štart a ktorí chcú kvalitný produkt za prijateľnú cenu. Dodáva sa s balením kyseliny a predtým, ako ho začnete používať, musí byť naplnený v mieste nákupu predajcom alebo príslušným odborníkom.