Svetlá budúcnosť 12V batérií s pokračujúcou xEV revolúciou

Úloha 12V olovenej batérie sa prispôsobuje – zostáva však súčasťou dlhodobej budúcnosti. Exide je prvou voľbou 70 % európskych značiek výrobcov automobilov. Batérie AGM a EFB sú ideálne zdroje energie pre xEV. Exide ponúka nástroje a know-how na podporu mechanikov pracujúcich s xEV

Exide Technologies – medzinárodný líder v riešeniach batériových úložísk – vidí úlohu 12V batérie, ktorá sa vyvíja, ako kľúčovú pre budúcnosť e-mobility. Keďže vlády a spoločnosti sa usilujú o udržateľnosť a nulové emisie, rast rôznych typov elektrifikovaných vozidiel (xEV) pokračuje. Zatiaľ čo sa jeho úloha v prípade xEV posúva od štartovania, osvetlenia a zapaľovania (SLI) a štart-stop k novým funkciám, spoľahlivá 12V olovená batéria zostáva nevyhnutnou súčasťou elektrifikácie vozidla.

Rozhodujúci zdroj energie v xEV – prídavná 12V batéria

V elektrických vozidlách poháňa elektrický motor a kolesá vysokonapäťová batéria (300-800V). Ďalším nevyhnutným zdrojom energie je však nízkonapäťová 12V batéria. Napájaním 12V palubnej siete vozidla, udržuje všetko ostatné v chode a poskytuje kritické pomocné funkcie, ako napríklad:

  • záložné napájanie a stabilizácia napätia počas jazdy, tiež napájanie sekundárnych elektrických záťaží, napr. pre informačno-zábavné systémy, adaptívny tempomat, či udržiavanie v jazdnom pruhu,
  • inicializácia a monitorovanie procesu nabíjania,
  • pohotovostné napájanie pre poplašné systémy alebo zamykanie dverí, keď je vozidlo zaparkované,
  • štart vozidla aktiváciou bezpečnostného relé a pripojením vysokonapäťovej batérie k palubnej sieti a elektromotoru,
  • funkcie kritické z hľadiska bezpečnosti v prípade zlyhania systému, ako je posilňovač riadenia, ABS a posilňovač bŕzd, zámky dverí, núdzové svetlá a systém elektronického volania.

Zatiaľ čo výrobcovia automobilov čoraz viac implementujú pokročilé asistenčné systémy vodiča (ADAS) a funkcie autonómneho riadenia, úloha 12V pomocných batérií sa stáva ešte dôležitejšou pre zaistenie spoľahlivosti a bezpečnosti v každom okamihu a v každom elektromobile.

S dôverou popredných výrobcov automobilov – portfólio 12V batérií Exide pre xEV

12V olovená batéria sa dodáva v rôznych typoch a technológiách, najmä s absorpčnou sklenenou rohožou (AGM) alebo vylepšenými zaplavenými batériami (EFB). Ako OEM a prvá voľba pre 70 % európskych značiek automobilov sú rady Exide AGM a EFB celosvetovo dôveryhodné; v skutočnosti, Exide bol prvý, kto predstavil batérie AGM pre vozidlá štart-stop.

Batérie AGM ponúkajú vysokú životnosť a stabilitu výkonu počas celej životnosti. Sú navrhnuté a vyrobené tak, aby vydržali nepretržité vybíjanie a dobíjanie batérie, čo z nich robí ideálne batérie nielen pre štart-stop aplikácie, ale aj pre pomocné systémy vo všetkých xEV.

Batérie Exide AGM sa vyznačujú najspoľahlivejším a najrobustnejším výrobným procesom a dizajnom, ktorý zaisťuje, že nedôjde k ich náhlym poruchám. Je obzvlášť dôležité poskytovať nepretržitú službu a podporovať inherentné bezpečnostné záložné funkcie pre EV a v asistovanej jazde. Batérie AGM tiež vykazujú najlepšiu odozvu na bezpečnostné zaťaženie so zvýšenými požiadavkami na napätie, keď je to potreba, napríklad pri brzdení/“riadení po drôte“ pri vyhýbacích manévroch.

EFB sú ďalším vhodným zdrojom energie pre pomocné systémy v xEV. Môžu sa pochváliť vysokou akceptáciou nabíjania počas svojej životnosti, ako aj veľkou cyklickou odolnosťou pri prevádzke za zníženého stavu nabitia. Rovnako ako batérie AGM, aj EFB od Exide ponúkajú optimalizovanú rekuperáciu z regeneratívneho brzdenia, čím zaisťujú maximálnu úsporu paliva a nižšie emisie CO2.

Rast trhu – zabezpečená budúcnosť pre 12V batérie

Exide je v popredí inovácií batérií, ich udržateľnosti, spoľahlivosti a výkonu. Jeho pôvod a skúsenosti pokrývajú viac ako storočie vývoja. Na základe svojich znalostí o existujúcom vozovom parku a dostupných údajov z 27 krajín EÚ, Spojeného kráľovstva a Európskeho združenia voľného obchodu, môže urobiť niekoľko uvážených predpovedí o budúcom smerovaní mobility:

  •  56 % vozidiel na parkovisku bude mať do roku 2028 systém štart-stop,
  • 100 % všetkých vozidiel bude do roku 2028 stále vyžadovať 12V zdroj energie,
  •  25 % vozového parku bude do roku 2030 hybridných (FHEV a PHEV) alebo plne elektrických (BEV).

Samozrejme, tieto čísla sa môžu s postupom času vyvíjať, ale Exide si je istý, že odolná, spoľahlivá a recyklovateľná 12V olovená batéria tu zostane.

Exide verí, že diagnostika a preventívna údržba sú dve kľúčové oblasti, na ktoré by sa mali automechanici zamerať. Primárnym dôvodom zlyhania hybridov a EV je vybitá 12V batéria. Mechanici by preto mali kontrolovať stav jej nabitia vždy, keď príde vozidlo do dielne – pomocou testera EBT-965P od Exide a aplikácie EBTP na vykonanie tejto jednoduchej a rýchlej diagnostickej kontroly.

Je dôležité si uvedomiť, že u každého vozidla – nielen u xEV – vybaveného batériou AGM sa musí opotrebovaná vymeniť za rovnaké riešenie. Nahradenie AGM čímkoľvek iným môže viesť k predčasnému zlyhaniu batérie. Je možné, že EFB možno nahradiť batériou AGM. Pomocou Exide Battery Finder môžu mechanici nájsť správnu náhradu, buď zadaním registračnej značky, VIN alebo čísla podvozku, čísla dielu alebo referenčného čísla.

Na podporu mechanikov Exide neustále prichádza s komplexnými informáciami, ako sú podrobné návody, umiestnenie batérie a pracovné časy, ako aj relevantné informácie týkajúce sa vysokonapäťových systémov. Sú zahrnuté v Exide Battery Finder, ku ktorému je možné pristupovať bezplatne online alebo prostredníctvom Exide Battery Finder App.